Klimatyzacja – baza wiedzy

Kilka słów na temat klimatyzacji …

Dostępne obecnie klimatyzatory występują jako urządzenia inwerterowe, które podzielić możemy na:

  • ścienne
  • kasetonowe
  • przysufitowo-przypodłogowe
  • kanałowe

Klimatyzatory inwerterowe pozwalają na płynną regulację mocy sprężarki co powoduje, że szybciej można osiągnąć stan komfortu (używając większej mocy) a później zredukować moc sprężarki (niektóre modele nawet do 20% mocy nominalnej) aby uzyskać wysoką sprawność energetyczną zarówno podczas chłodzenia i grzania. Regulacja ta odbywa się automatycznie.

Na rynku zdarzają się jeszcze klimatyzatory w technologii ON-OFF (włączające sprężarkę z pełną nominalną mocą i wyłączające ją po uzyskaniu temperatury docelowej w pomieszczeniu). Klimatyzatory ON-OFF nie są importowane do krajów UE od początku 2013r. (są to tzw. „leżaki magazynowe”)

Klimatyzatory inwerterowe występują w układach:

  • split (jedna jednostka zewnętrzna, jedna jednostka wewnętrzna)
  • multi-split (jedna jednostka zewnętrzna, kilka jednostek wewnętrznych)
  • VRF, MRV (jedna lub kilka jednostek zewnętrznych, kilka / kilkanaście / kilkadziesiąt jednostek wewnętrznych) – urządzenia dużej mocy w obiektach komercyjnych

 

Klimatyzator w funkcji grzania

Spora część użytkowników pyta o możliwość zastosowania klimatyzatora (pompy ciepła powietrze – powietrze) jako źródła ogrzewania. Jest to jak najbardziej prawidłowe rozwiązanie lecz należy pamiętać o kilku kwestiach:

  • moc grzewcza standardowych klimatyzatorów w katalogach przeważnie podawana jest przy temperaturze zewnętrznej +7°C i temperaturze wewnętrznej +20°C. (należy odpowiednio przewymiarować moc urządzenia do zakresu temperatur w jakich ma pracować)
  • minimalna zewnętrzna temperatura w jakiej może pracować standardowy klimatyzator w trybie grzania wynosi około -15°C (urządzenie poniżej tej temperatury się nie włączy – więc nie można standardowego klimatyzatora używać jako podstawowego źródła ciepła)
  • praca klimatyzatora w trybie grzania w przypadku gdy zbliżamy się do minimalnej temperatury zewnętrznej, jest dużo mniej efektywna energetycznie niż przy temperaturach jakie są podane w katalogach, przy których urządzenie osiąga nominalne parametry. Dodatkowo praca klimatyzatora jest przerywana cyklami odszraniania wymiennika jednostki zewnętrznej.

Instalujemy klimatyzatory przeznaczone do pracy w krajach skandynawskich, których temperatura zewnętrzna w trybie grzania wynosi – 25°C. Są to oryginalne urządzenia nie sprowadzane standardowo do Polski (ze względu na inną strefę klimatyczną). Dostępność takich urządzeń – na zapytanie.

© Copyright 2022
Firma Handlowo-Usługowa GRYPH Krzysztof Gazda, Czarnorzeki 46E, 38-420 Korczyna

motyw: Everything