Na jakim etapie inwestycji planować system alarmowy?

Na jakim etapie inwestycji planować system alarmowy?

To pytanie zadaje nam spora część Inwestorów

Firmy i instytucje:

  • w przypadku nowo rozpoczętych inwestycji (szczególnie dotyczy sytuacji kiedy urządzenia alarmu instalujemy na słupach lub innych elementach infrastruktury niż budynek) zaleca się ułożenie okablowania już na etapie robót ziemnych elektrycznych – przed stabilizacją gruntu i wykonaniem nawierzchni komunikacyjnych
  • kiedy inwestycja dotyczy alarmów instalowanych w budynku lub na jego zewnętrznej elewacji – okablowanie wykonuje się na etapie wykonywania instalacji elektrycznych

 Domy prywatne, posesje:

  • z reguły instalację okablowania monitoringu przygotowuje się na etapie wykonywania instalacji elektrycznych – chyba, że wymaga ona ułożenia okablowania ziemią (wtedy najlepiej jest część prac wykonać przed stabilizacją gruntu)

Montaż końcowy urządzeń systemu alarmowego standardowo realizuje się na już wykończonym obiekcie (pomalowane ściany wewnętrzne,  Zdarzają się jednak sytuacje kiedy wykonujemy i uruchamiamy część systemu niezwłocznie po wykonaniu okablowania w celu zabezpieczenia placu budowy.

W przypadku wykonania alarmu w funkcjonującym obiekcie, należy liczyć się z tym, że nie zawsze uda się ułożyć okablowanie podtynkowo lub nad sufitem podwieszanym. W takim przypadku instalacja wygląda mniej estetycznie.

Ogólnie rzecz biorąc – czym wcześniej podjęta decyzja o wykonaniu systemu alarmowego, tym jest ona tańsza i wykonana bardziej estetycznie.

W domu prywatnym za późno podjęta decyzja o wykonaniu systemu alarmowego przeważnie skutkuje brakiem takiej instalacji lub wybraniem wersji bezprzewodowej, która jest znacznie droższa w instalacji i w eksploatacji (okresowa wymiana baterii).

 

© Copyright 2022
Firma Handlowo-Usługowa GRYPH Krzysztof Gazda, Czarnorzeki 46E, 38-420 Korczyna

motyw: Everything