Na jakim etapie inwestycji planować monitoring?

Na jakim etapie inwestycji planować monitoring?

To pytanie zadaje nam spora część Inwestorów

Firmy i instytucje:

  • w przypadku nowo rozpoczętych inwestycji (szczególnie dotyczy sytuacji kiedy montaż kamer zewnętrznych wykonujemy na słupach lub innych elementach infrastruktury niż budynek) zaleca się ułożenie okablowania (kable zasilające, transmisyjne, światłowody) już na etapie robót ziemnych elektrycznych – przed stabilizacją gruntu i wykonaniem  nawierzchni komunikacyjnych
  • kiedy inwestycja dotyczy kamer instalowanych w budynku lub na jego zewnętrznej elewacji – okablowanie wykonuje się na etapie wykonywania instalacji elektrycznych

 Domy prywatne, posesje:

  • z reguły instalację okablowania monitoringu przygotowuje się na etapie wykonywania instalacji elektrycznych – chyba, że wymaga ona ułożenia okablowania ziemią (wtedy najlepiej jest część prac wykonać przed stabilizacją gruntu)

Montaż końcowy urządzeń monitoringu standardowo realizuje się na już wykończonym obiekcie (pomalowane ściany wewnętrzne, wykonana elewacja zewnętrzna). Zdarzają się jednak sytuacje kiedy wykonujemy i uruchamiamy część systemu niezwłocznie po wykonaniu okablowania w celu zabezpieczenia placu budowy.

W przypadku wykonania monitoringu na już funkcjonującym obiekcie, należy liczyć się z tym, że nie zawsze uda się ułożyć okablowanie podtynkowo lub nad sufitem podwieszanym. W takim przypadku instalacja wygląda mniej estetycznie.

Ogólnie rzecz biorąc – czym wcześniej podjęta decyzja o wykonaniu instalacji, tym jest ona tańsza i wykonana bardziej estetycznie.

 

© Copyright 2022
Firma Handlowo-Usługowa GRYPH Krzysztof Gazda, Czarnorzeki 46E, 38-420 Korczyna

motyw: Everything