Na jakim etapie inwestycji planować klimatyzację?

Na jakim etapie inwestycji planować klimatyzację?

To pytanie zadaje nam spora część Inwestorów

Firmy i instytucje, domy prywatne:

Kiedy inwestycja dotyczy klimatyzacji instalowanych w nowo budowanych w obiektach – linię freonową, odprowadzenie skroplin oraz instalację zasilania i sterowania wykonuje się na etapie wykonywania instalacji elektrycznych i hydraulicznych (przed tynkami)

Montaż końcowy urządzeń klimatyzacji standardowo realizuje się na już wykończonym obiekcie (pomalowane ściany wewnętrzne, wykonana elewacja zewnętrzna)

W przypadku wykonania klimatyzacji w funkcjonującym obiekcie, należy liczyć się z tym, że nie zawsze uda się ułożyć linię freonową podtynkowo lub nad sufitem podwieszanym. W takim przypadku instalacja wygląda mniej estetycznie (np. instalacja w korytkach 90×60). Niejednokrotnie planując instalację odpowiednio wcześnie da się uniknąć stosowania pompek skroplin wykonując odprowadzenie grawitacyjne odprowadzenie skroplin. Takie rozwiązanie jest bardziej niezawodne (sama rurka jest mniej awaryjna od pompki skroplin, która dodatkowo kosztuje i wymaga dodatkowej konserwacji oraz zasilania).

Ogólnie rzecz biorąc – czym wcześniej podjęta decyzja o wykonaniu klimatyzacji, tym jest ona tańsza i wykonana bardziej estetycznie.

© Copyright 2022
Firma Handlowo-Usługowa GRYPH Krzysztof Gazda, Czarnorzeki 46E, 38-420 Korczyna

motyw: Everything