Kamery, monitoring – baza wiedzy

Kilka słów na temat kamer, monitoringu, technologii …

W związku z dynamicznym rozwojem branży monitoringu wizyjnego, na dzień dzisiejszy dysponujemy kilkoma technologiami w których budujemy instalacje:
analogowe:
 • systemy analogowe – najstarsza i najtańsza technologia, wykorzystująca do przesyłu wizji z kamer kabel koncentryczny, zapewniająca uzyskanie obrazu w standardzie D1 720×480
 • 960H – pozwalające uzyskać rozdzielczość 960×582 (budowa systemu identyczna z wersja analogową tradycyjną)
 • HD-CVI – pozwalające uzyskać rozdzielczość FUL HD 1920×1080, teoretyczny zasięg transmisji obrazu po kablu koncentrycznym – 500m (budowa systemu identyczna z wersją analogową tradycyjną)

cyfrowe:

 • HD-SDI -cyfrowa transmisja nieskompresowanego obrazu z kamery  FUL HD 1920×1080 25 klatek/sek. po kablu koncentrycznym na odległość max. 200m, wymaga kabla koncentrycznego dobrej jakości o przepustowości 1,5Gbit/sek. (stosunkowo tanie kamery lecz bardzo drogie rejestratory)
 • IP – wymaga stosowania kabla „skrętki”, pozwala na transmisję obrazu, dźwięku (w obydwie strony od i do kamery) oraz sterowania i zasilania w jednym przewodzie, system buduje się na zasadzie sieci komputerowej z odpowiednio dobranymi pod względem przepustowości urządzeniami aktywnymi. Ze względu na swoją topologię daje praktycznie nieograniczone możliwości co do jego budowy, nawet w bardzo rozległych obszarach,  w branży przemysłowej jak i monitoringu miast (wykorzystanie techniki światłowodowej i cyfrowych łączy radiowych). Rozdzielczość uzyskanego obrazu z kamer IP sięga nawet do 5Mpx.

hybrydowe:

 • systemy będące połączeniem np. technologii analogowej i technologi IP

 

Podejmując decyzję o wyborze technologii budowy monitoringu należy wziąć pod uwagę:

 • rozdzielczość uzyskanego obrazu
 • ilość instalowanych urządzeń
 • rozległość obszaru na którym instalowane będą kamery (konieczność wykorzystania techniki światłowodowej i cyfrowych łączy radiowych przy bardzo rozległych obszarach)
 • możliwości dalszej rozbudowy
 • warunków pogodowych i oświetleniowych w jakich będą pracować kamery
 • ilości punktów zdalnej obserwacji obrazu
 • zakłócenia powodowane przez pola elektromagnetyczne w obrębie torów transmisyjnych
 • budżetu
W systemach związanych z zabezpieczeniem, każdy instalator i użytkownik musi mieć świadomość, iż urządzenia o zbyt słabych parametrach, w stosunku do powierzonych im zadań, mogą w przyszłości nie spełniać oczekiwań i potrzeb użytkownika, skutkować awaryjnością i nie przynosić planowanych efektów rejestracji obrazu. Cały system jest tak dobry i skuteczny jak jego najsłabszy element. Systemy monitoringu w zastosowaniach dotyczących zabezpieczenia określa norma EN 50132-7. Ze względu na ich odpowiedzialność ważne jest stosowanie sprawdzonych algorytmów wykonywania tych instalacji, które są rygorystycznie przestrzegane przez naszą firmę. Niestosowanie odpowiednich algorytmów projektowania i niewłaściwy dobór sprzętu mogą w efekcie skutkować uzyskaniem tego typu obrazu:

 

Przy odpowiednio dobranych i należycie skonfigurowanych kamerach te same obrazy mogą wyglądać w następujący sposób:

Porównanie jakości prezentowanych obrazów pozostawiamy Państwu.

Nasza firma oferuje Państwu projekt, dobór i dostawę wraz z montażem i wdrożeniem optymalnej konfiguracji systemów monitoringu dostosowanych do Państwa potrzeb i oczekiwań.

© Copyright 2022
Firma Handlowo-Usługowa GRYPH Krzysztof Gazda, Czarnorzeki 46E, 38-420 Korczyna

motyw: Everything