Kilka słów na temat kamer, monitoringu, technologii …
W związku z dynamicznym rozwojem branży monitoringu wizyjnego, na dzień dzisiejszy dysponujemy kilkoma technologiami w których budujemy instalacje:
analogowe:
- systemy analogowe – najstarsza i najtańsza technologia, wykorzystująca do przesyłu wizji z kamer kabel koncentryczny, zapewniająca uzyskanie obrazu w standardzie D1 720×480
- 960H – pozwalające uzyskać rozdzielczość 960×582 (budowa systemu identyczna z wersja analogową tradycyjną)
- HD-CVI – pozwalające uzyskać rozdzielczość FUL HD 1920×1080, teoretyczny zasięg transmisji obrazu po kablu koncentrycznym – 500m (budowa systemu identyczna z wersją analogową tradycyjną)
cyfrowe:
- HD-SDI -cyfrowa transmisja nieskompresowanego obrazu z kamery FUL HD 1920×1080 25 klatek/sek. po kablu koncentrycznym na odległość max. 200m, wymaga kabla koncentrycznego dobrej jakości o przepustowości 1,5Gbit/sek. (stosunkowo tanie kamery lecz bardzo drogie rejestratory)
- IP – wymaga stosowania kabla „skrętki”, pozwala na transmisję obrazu, dźwięku (w obydwie strony od i do kamery) oraz sterowania i zasilania w jednym przewodzie, system buduje się na zasadzie sieci komputerowej z odpowiednio dobranymi pod względem przepustowości urządzeniami aktywnymi. Ze względu na swoją topologię daje praktycznie nieograniczone możliwości co do jego budowy, nawet w bardzo rozległych obszarach, w branży przemysłowej jak i monitoringu miast (wykorzystanie techniki światłowodowej i cyfrowych łączy radiowych). Rozdzielczość uzyskanego obrazu z kamer IP sięga nawet do 5Mpx.
hybrydowe:
- systemy będące połączeniem np. technologii analogowej i technologi IP
Podejmując decyzję o wyborze technologii budowy monitoringu należy wziąć pod uwagę:
- rozdzielczość uzyskanego obrazu
- ilość instalowanych urządzeń
- rozległość obszaru na którym instalowane będą kamery (konieczność wykorzystania techniki światłowodowej i cyfrowych łączy radiowych przy bardzo rozległych obszarach)
- możliwości dalszej rozbudowy
- warunków pogodowych i oświetleniowych w jakich będą pracować kamery
- ilości punktów zdalnej obserwacji obrazu
- zakłócenia powodowane przez pola elektromagnetyczne w obrębie torów transmisyjnych
- budżetu
W systemach związanych z zabezpieczeniem, każdy instalator i użytkownik musi mieć świadomość, iż urządzenia o zbyt słabych parametrach, w stosunku do powierzonych im zadań, mogą w przyszłości nie spełniać oczekiwań i potrzeb użytkownika, skutkować awaryjnością i nie przynosić planowanych efektów rejestracji obrazu. Cały system jest tak dobry i skuteczny jak jego najsłabszy element. Systemy monitoringu w zastosowaniach dotyczących zabezpieczenia określa norma EN 50132-7. Ze względu na ich odpowiedzialność ważne jest stosowanie sprawdzonych algorytmów wykonywania tych instalacji, które są rygorystycznie przestrzegane przez naszą firmę. Niestosowanie odpowiednich algorytmów projektowania i niewłaściwy dobór sprzętu mogą w efekcie skutkować uzyskaniem tego typu obrazu:
Niedoświetlony obraz z kamery Prześwietlony obraz z kamery Obraz z kamery przy wyłączonym BLC Obraz z kamery przy długim czasie naświetlania przetwornika
Przy odpowiednio dobranych i należycie skonfigurowanych kamerach te same obrazy mogą wyglądać w następujący sposób:
Prawidłowy obraz z kamery Obraz z kamery z włączonym BLC Obraz z kamery przy krótkim czasie naświetlania przetwornika
Porównanie jakości prezentowanych obrazów pozostawiamy Państwu.
Nasza firma oferuje Państwu projekt, dobór i dostawę wraz z montażem i wdrożeniem optymalnej konfiguracji systemów monitoringu dostosowanych do Państwa potrzeb i oczekiwań.